Pages

Τετάρτη 31 Αυγούστου 2011

Πήρε το σωστό δρόμο

Πήρε το σωστό δρόμοΜε το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας η Εθνική, επικρατώντας στην πρεμιέρα της Βοσνίας με 76-67. Οι Έλληνες διεθνείς αν και βρέθηκαν πίσω από το ξεκίνημα μέχρι το ημίχρονο, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν άνετα τη νίκη, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα του Ηλία Ζούρου σε τροχιά για την πρωτιά του τρίτου ομίλου.
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη με 13 πόντους (7 ριμπάουντ).

Από κοντά και οι Ζήσης 13, Κουφός 10, Μπουρούσης 12 και Μπράμος 10.

Την Πέμπτη στις 18:00 η "επίσημη αγαπημένη" αντιμετωπίζει στο Αλίτους την Φινλαδία στο δεύτερο της ματς στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Στα άλλα ματς του τρίτου ομίλου το Μαυροβούνιο επικράτησε της Π.Γ.Δ.Μ. στην παράταση με 70-65, ενώ Φινλανδία και Κροατία κοντράρονται στις 21:00.

Το ματς

Με Καλάθη, Ζήση, Παπανικολάου, Φώτση και Μπουρούση ξεκίνησε η Εθνική ομάδα, η οποία ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ ενάμιση λεπτό μετά το πρώτο τζάμπολ, με μία βολή του Νικ Καλάθη. Η απάντηση ήταν άμεση από έναν γνώριμο των ελληνικών γηπέδων, τον Σάσα Βασίλιεβιτς που έκανε το 1-3 από τα 6,75μ. Η Ελλάδα έψαχνε να βρει τα πατήματα της στην επίθεση, αλλά και να εξολοθρεύσει τα όπλα της Βοσνίας. Δεν επέτρεψε στον Τελέτοβιτς να ευστοχήσει σε τρίποντο (0/4) ωστόσο η ομάδα του Χάτζιτς βρήκε λύσεις χάρις στον Κικάνοβιτς (9 πόντοι στην πρώτη περίοδο) τόσο κοντά στο καλάθι όσο και μακριά από αυτό, διατηρώντας το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-17). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου εκμεταλλεύτηκαν όποτε τους δόθηκε η ευκαιρία το ανοικτό γήπεδο, ωστόσο για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ.

Δύο λεπτά χρειάστηκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για να βρει το δρόμο για το καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καϊμακόγλου για το 17-20. Ο Ηλίας Ζούρος πέρασε στο ματς τον Κώστα Κουφό ο οποίος ενίσχυσε την ομάδα κοντά στο καλάθι τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, μειώνοντας με τέσσερις δικούς του πόντους σε 23-24. Με τον Φώτση να ανεβάζει ρυθμούς, η Ελλάδα συνέχισε να κυνηγά τη Βοσνία που προηγούταν σταθερά από έναν έως τρεις πόντους. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 29-30 η «γαλανόλευκη» είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά όμως ο «Μπάτμαν» χρεώθηκε με τρία δευτερόλεπτα με την κατοχή να δίνεται στους Βόσνιους και τον Μπαϊράμοβιτς να κάνει το 31-34, με το οποίο και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες.

Με τρίποντο από τα… αποδυτήρια ο Βασίλιεβιτς έδωσε στην ομάδα του το μέγιστο –μέχρι εκείνη τη στιγμή- πλεονέκτημα (31-37). Άμεσα απάντησαν οι Έλληνες διεθνείς που αρχικά μείωσαν με τον Μπουρούση σε 38-39, στη συνέχεια ισοφάρισαν με τρίποντο του Ζήση σε 41-41 για να περάσουν τελικά μπροστά με λέι απ του Καλάθη (43-41) για πρώτη φορά μετά το 1-0 στην έναρξη του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Ζούρου συνέχισαν να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά και με επιμέρους 11-2 έκαναν το +7 (49-42). Ξανθόπουλος και Μπράμος χάρισαν την θεαματικότερη φάση του αγώνα με το άλει ουπ κάρφωμα του παίκτη της Γκραν Κανάρια έπειτα από πάσα του γκαρντ του Πανελληνίου. Οι Βόσνιοι μείωσαν με τρεις βολές του Βασίλιεβιτς (51-47) και θα μπορούσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο όμως ο Τελέτοβιτς αδυνατούσε να βρει το δρόμο για το καλάθι από τα 6,75 (0/8 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου). Ο Μπουρούσης διαμόρφωσε το 55-49 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έπειτα από ασίστ του Σλούκα.

Ο Καρδιτσιώτης σέντερ συνέχισε το έργο του και στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +8 (57-49) όμως η Βοσνία δεν είχε πρόθεση να παραδοθεί και το έδειξε αμέσως. Με σερί 7-0 με τους Κικάνοβιτς, Μπαϊράμοβιτς και Ντόμερκαντ ροκάνισαν τη διαφορά πλησιάζοντας στο πόντο (57-56). Με αντίστοιχο 11-0 απάντησε η Εθνική για το +12 (68-56) κλειδώνοντας επί της ουσίας το παιχνίδι και παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. 76-67 το τελικό σκορ με τρίποντο του Γκόρντιτς για τους –τυπικά- φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 12 (5 ριμπάουντ), Ζήσης 13 (4 ασίστ), Βασιλειάδης, Καλάθης 13 ( 7 ριμπάουντ), Φώτσης 9 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μαυροειδής, Μπράμος 10, Κουφός 10 (10 ριμπάουντ), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2.

Βοσνία (Σαμπίτ Χάτζιτς): Γκόρντιτς 12 (2), Νέσοβιτς, Τζάζβιν, Ίκονιτς, Μιλόσεβιτς, Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 9 (5 ασίστ), Κικάνοβιτς 15, Τελέτοβιτς 6 (0/9 τρίποντα), Ντόμερκαντ 7 (6 ριμπάουντ), Ντέντοβιτς 8, Μπαϊράμοβιτς 9 (5 ριμπάουντ).